Pavel Šporcl o studiu nejen na Business Institutu – co na sebe prozradil známý český virtuos?

V srpnu loňského roku se do řad našich studentů přidal i známý český houslový virtuos Pavel Šporcl. O tom, jakým byl a je studentem se můžete dočíst v rozhovoru.

Pavel Šporcl, houslový mág známý i za hranicemi naší země, letos v srpnu zahájil studium programu MBA na Business Institutu v Praze. A my vám s ním exkluzivně přinášíme rozhovor.

V srpnu jste otevřel po letech dveře vzdělávací instituce. Bezesporu jste člověkem, který nezůstává na stejném místě a chcete se stále posouvat kupředu. Jaké jsou ostatní důvody, které vedly k rozhodnutí pro postgraduální studium MBA a dojít si pro další titul?

Vlastně jste důvody už vyjmenovala… 😊 Mám v sobě od malička velkou potřebu učit se stále nové věci, vzdělávat se, rozšiřovat si obzory. Když jsem se rozhodl rozšířit svoji agenturu ŠPORCL ARTS, usoudil jsem, že k bezvadnému fungování se mi budou hodit i teoretické základy. A to i přes to, že mnoho lidí si myslí, že už mám dávno marketing vystudovaný.

Máte i vysokoškolské vzdělání (titul MgA.), vidíte po téměř půl roce nějaký rozdíl ve studiu MBA a studiu na klasické vysoké škole?

Moje studium je od začátku kvůli časovému zaneprázdnění naplánováno jako distanční, tedy online, protože Business Institut je jedna z mála škol, která online studium nabízí. Přiznám se ale, že zatím pilný student nejsem. Mám pocit, že pracuji snad ještě víc než jindy, resp. díky covidu a nemožnosti hrát koncerty se soustředím na věci, na které bych za normální situace neměl tolik času. A všechny souvisí s marketingem. Natáčím videa, zřídil jsem marketingový trychtýř, umím udělat webovou stránku, hodně se věnuji Facebooku a Instagramu. Takže věřím, že mi mé MBA studium půjde po těchto zkušenostech jako po másle.

Jakým studentem jste byl například na Juilliard School a jakým studentem jste dnes? Podmínky obou studií byly a jsou jistě velmi rozdílné, je rozdílný i Váš přístup ke studiu?

Byl jsem studentem naprosto nadšeným, vždyť jsem mohl zblízka poznat svůj idol Itzhaka Perlmana a studovat i u pedagogické legendy Dorothy DeLay! Naučili mne tvořit třeba velký tón, abych byl slyšet i na posledním bidýlku a měli ke každému z nás velmi osobní přístup. Já jsem poctivě cvičil, studoval a snažil se nasát všechny jejich zkušenosti. Rozdíl mezi studiem tenkrát a nyní je především v náplni studia. A samozřejmě i v mém věku o). Tenkrát jsem pouze studoval housle a věci související, dnes se soustředím na marketing. Ke studiu se snažím přistupovat stejně zodpovědně, i když času je málo.

Co vás na škole štvalo nejvíce? Ať už předmět, psaní seminárek, nebo třeba i profesor.

Byl jsem myslím dobrý student. Žádný premiant třídy, ale základní školu jsem prošel vždy celou s vyznamenáním. Na konzervatoři, v USA i AMU jsem se soustředil samozřejmě především na housle, ale i teoretické předměty jsem zvládal. Možná mne nějaký profesor štval a nebavilo mne psát písemky, ale maturitu či absolutorium HAMU jsem bral jako normální součást studia. Mimochodem, HAMU jsem ukončil s červeným diplomem o)

Zvolil jste online formu studia kvůli velké časové vytíženosti. Letošní rok byl však k umělcům mírně řečeno nepříznivý, ale i tak je Váš program dostatečně nabitý. Je pro Vás těžké zakomponovat studium do svého programu?

Jak jsem zmínil, zatím jsem, co se týká školy, moc pilný student nebyl. Ale doba mne naučila řešit se školou řadu souvisejících podnětů, které určitě při studiu zužitkuju. Je třeba vytvořit si pevný řád a čas na školu si vyhradit. Samozřejmě je to těžší, mám rodinu, agenturu, stále musím každý den cvičit na housle. Ale já jsem člověk cílevědomý a umím si denní režim vytvořit a dodržovat.

Proč jste se rozhodl studovat zrovna na Business Institutu? Určitě tam bude i jiný důvod, krom toho, že máte rád modrou😊?

Udělal jsem si důkladný průzkum škol, které nabízí MBA studium. U Business Institutu jsem našel skvělé pedagogy a výborný rating. A také, jak jsem již zmiňoval, nabízel online MBA studium. V současné době díky koronaviru jsou i „normální“ studenti online, ale když jsem se díval okolo na jiné školy, bylo to pro mne také důležité kritérium.

Jaký je Váš nejoblíbenější vánoční zvyk, bez kterého si nedokážete představit Vánoce?

Určitě setkání s rodinou a společné hraní a zpívání. A v poslední době i pečení cukroví, zjistil jsem, že si u toho krásně odpočinu! 😊

Děkujeme za krátký vhled do nejen pracovního života a přejeme, aby šlo studium stejně hladce jako hraní na housle.