Jan Pirk: Hodnocení kvality ve zdravotnictví

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. je významný český kardiochirurg, bývalý přednosta Kardiocentra IKEMu. Patří k vysoce uznávaným operatérům srdcí na světě.

Profil přednášejího

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., expřednosta Kardioccentra v IKEM. Zabývá se žilními štěpy a v roce 1978 se stal kandidátem lékařských věd, o deset let později získal doktorát. V osmdesátých letech absolvoval stáž ve Spojených státech. V roce 1990 působil v belgickém Ostende. V roce 1991 provedl první transplantaci srdce. V roce 1997 se stal docentem a byl mu udělen titul nejlepšího manažera ve zdravotnictví. V dubnu 2012 jeho tým voperoval českému pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Pacient poté čekal na transplantaci, ale v říjnu téhož roku zemřel na selhání jater a ledvin. Ačkoli se pro něj nepodařilo najít vhodného dárce srdce, léčba tohoto pacienta podle Pirka posunula světovou medicínu. Před českými lékaři obdobný zákrok provedli jen jejich kolegové v americkém Texasu, ale jejich pacient již po týdnu zemřel.

Ročně Pirk se svým týmem uskuteční asi 250 operací srdce. Za jeho život jich bylo celkem asi 7 tisíc operací, kromě toho má za sebou 170 úspěšných transplantací srdce (data z r. 2008), což ho řadí k vysoce uznávaným operatérům srdcí v Evropě. Na funkci přednosty Kardiocentra v IKEMu rezignoval v květnu roku 2017 a předal vedení nástupci doc. Ivanu Netukovi.